Muzeum położone jest w powiecie piskim w wiosce Krzyże, stanowiąc dużą atrakcję turystyczną i historyczną. Leśniczówka Pranie powstała około 1880 roku. Położona jest w Puszczy Piskiej (województwo warmińsko-mazurskie) tuż nad Jeziorem Nidzkim. Znajdują się tutaj zbiory poświęcone osobie Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Muzeum zostało ono otwarte w 1980 roku, początkowo jako oddział suwalskiego muzeum. Do 1997 roku prowadziła je córka twórcy Kira Gałczyńska z mężem. Od 2000 roku muzeum jest jednostką organizacyjną powiatu piskiego. Do leśniczówki dojechać możemy lądem od strony Karwicy i Rucianego-Nida oraz wodą od strony Jeziora Nidzkiego. Do Prania prowadzą dwa szlaki turystyczne – żółty Karola Małka i niebieski Gałczyńskiego. Muzeum czynne jest przez cały rok od godziny 9:30 do 17:00 oprócz poniedziałków i dni poświątecznych.
W leśniczówce powstały między innymi takie utwory, jak Kronika Olsztyńska, Niobe, Wit Stwosz, Chryzostoma Bulwiecia podróż do Ciemnogrodu, Pieśni, Ezop świeżo malowany, Rozmowa liryczna, Spotkanie z matką, Księżyc , W leśniczówce, Chmiel na rogach jelenich, Ojczyzna.
Poza działalnością wystawienniczą, muzeum pełni funkcję ośrodka kultury. Organizowane są tutaj koncerty, spotkania literackie, edukacyjne.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.