Wzgórze Świętego Brunona (Bruno z Kwerfurtu) jego historia jest związana z prośbą Bolesława Chrobrego. W 1001 roku król Polski poprosił grupę misjonarzy z Pereum, która udała się do Polski. Chrobry chciał, by misjonarze prowadzili ewangelizację. Był to po części plan polityczny, wyznaniowy. Należy tu zaznaczyć, że Polska za Bolesława Chrobrego dążyła do kulturalnych i religiach zdobyczy zachodu. Bolesław Chrobry po swoim ojcu był tak naprawdę prekursorem tych zmian. I tu mamy doniosłą rolę Bruna z Kwerfurtu. Miasto Giżycko uznało wkład zakonnika i wybudowano miejsce pamięci oraz ścieżkę pieszą, rowerową.
Uroczystości odsłonięcia krzyża odbyły się 30 października 1910 roku. Nadano im niezwykle podniosły patriotyczno-religijny charakter, do udziału zaproszono wielu znakomitych gości. Od tego czasu wzgórze stało się jednym z najbardziej ulubionych miejsc spacerowych mieszkańców Giżycka i turystów, tutaj też spotykały się całe rodziny podczas niedzielnego wypoczynku. Wzgórze leży około 1,5 km od centrum Giżycka, między jeziorem Niegocin a Twierdzą Boyen, przy ścieżce spacerowej i linii kolejowej z Giżycka do Niegocin-Wilkasy. Do wzgórza można dojść ścieżką rowerową, brzegiem jeziora Niegocin, obok linii kolejowej do Niegocin-Wilkasy lub ulicą Św. Brunona. Ze wzgórza można podziwiać widok na miasto i okoliczny krajobraz. Ścieżka sąsiaduje z innymi atrakcjami turystycznymi w Giżycku – w najbliższej odległości znajdują się:
- most obrotowy w Giżycku (są tylko dwa tego typu w Europie),
- plaża miejska w Giżycku,
- molo w Giżycku oraz port Żeglugi Mazurskiej,
- ekomarina w Giżycku.
Bruno z Kwerfurtu wraz z osiemnastoma misjonarzami zginął śmiercią męczeńską w 1009 roku. Kanonizacja Św. Brunona odbyła się prawdopodobnie między rokiem 1019 a 1025 poza Rzymem w rodzinnej diecezji świętego w Halberstadt. Warto odwiedzić to miejsce i zastanowić się przez krótką chwilą, nad wkładem misjonarzy na naszych ziemiach, którzy odkupili swoim życiem ideę w której dziś żyjemy.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.