Gierłoż to maleńka miejscowość na Mazurach, położona kilka kilometrów na wschód od Kętrzyna. Na obrzeżach wsi, w kompleksie leśnym znajduje się niebywała atrakcja turystyczna – kwatera Hitlera „Wilczy Szaniec” (Wolfsschanze). W czasie II Wojny Światowej przywódca III Rzeszy posiadał kilka kwater. Jedną z bardziej znanych i okazałych był „Wilczy Szaniec”. Wojskowe miasteczko przecinała linia kolejowa Kętrzyn – Węgorzewo i równoległa do niej szosa Gierłoż – Parcz. Kwatera miała powierzchnię 250 ha i otoczona była pierwotnie zasiekami, a następnie także polem minowym. Co kilkaset metrów ustawione były kilkunastometrowej wysokości drewniane wieże obserwacyjne, a na terenie suchym także betonowe stanowiska broni ckm.
O lokalizacji kwatery Hitlera zadecydowało głównie dogodne położenie – gęsty las położony na granicy z ZSRR, rozciągające się na wschodzie Wielkie Jeziora Mazurskie oraz plany „Barbarossa” napaści na Związek Radziecki. Budowa została zlecona w 1940 roku „Organizacji Todta„. Inżynierowie Todta byli znakomitymi specjalistami od budowy umocnień wojskowych i bunkrów.
Całość s składała się z trzech koncentrycznych stref. Pierwsza strefa położona była na północ od linii kolejowej. Znajdowały się tu schrony Adolfa Hitlera, Keitla, dr Dietricha, Martina Bormanna oraz centrala łączności telefonicznej. Były tam także żelbetowe i ceglane budowle Jodla, Göringa, wydziału personalnego wojsk lądowych, adiutantury osobistej, lekarzy oraz batalionu przybocznego. Oprócz tego w tej strefie znajdowały się dwa kasyna, dwie herbaciarnie, kotłownia i sauna. Druga strefa położona na południe od szosy łączącej Kętrzyn z Węgorzewem mieściła wydziały sztabowe sił zbrojnych Wehrmachtu oraz pomieszczenia batalionu przybocznego Hitlera. Trzecia strefa obejmowała budynki w pobliżu szosy i na peryferiach kwatery oraz pomieszczenia dla straży i bunkry obrony przeciwlotniczej. Do wszystkich trzech stref obowiązywały specjalne przepustki. Najsilniej strzeżoną była strefa pierwsza, gdzie tylko raz udało się wnieść bombę i przeprowadzić nieudany zamach na Hitlera. Dokonał tego Claus Schenk Graf von Stauffenberg, który po pojmaniu został natychmiast rozstrzelany.
„Wilczy Szaniec” jest dostępny dla zwiedzających od 8:00 rano, aż do zapadnięcia zmroku.
W dawnym budynku gwardii przybocznej, mieści się hotel i restauracja. Po kwaterze oprowadzają gości przewodnicy władający językiem angielskim, niemieckim, rosyjskim, francuskim. Opodal tej tej atrakcji turystycznej znajduje się Park Miniatur Warmii i Mazur, który również jest bardzo interesującym miejscem do zwiedzania.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.