Jezioro Śniardwy to największe jezioro w Polsce. Jego powierzchnia wynosi 113,4 km². Położone jest w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, w dwóch powiatach (mrągowskim oraz piskim) i należy do Szlaku Wielkich Jezior. Lustro wody znajduje się na wysokości 116 m nad poziomem morza. Zbiornik łączy się poprzez cieśninę zwaną „Przeczką” Śniardwy z jeziorami Bełdany i Mikołajskim, a krótkim kanalikiem z jeziorem Łuknajno. Na południu największe jezioro w Polsce łączy się Kanałem Jeglińskim z Jeziorem Roś. Śniardwy są pochodzenia polodowcowego. Jest to jezioro morenowe, wytopiskowe, z ośmioma wyspami. Największe z nich to: Szeroki Ostrów (powierzchnia 70 ha), Czarci Ostrów, Wyspa Pajęcza i Kaczor. Najpiękniejszą z nich jest wyspa Kaczor, leżąca w przejściu między Śniardwami a Zatoką Seksty.
Duża, owalna, porośnięta młodymi sosnami i brzeziną, z kilkoma dobrymi podejściami, jest doskonałym punktem do odpoczynku. Z lądem łączy wyspę długa i wąska kładka z bali. Na wyspie panuje cisza i spokój, w sam raz dla przebywających tam stale rybaków. Akwen największego jeziora w Polsce jest stosunkowo płytki, jego największa głębia wynosi 23,4 m, a średnia głębokość to 6,5 m. W wielu miejscach na stosunkowo niewielkiej głębokości znajdują się głazy narzutowe i mielizny, co sprawia sporo kłopotów w żegludze. Większe skupiska mielizn to Rdzawe Rafy, Płaska Rafa, Rafa Kormoranów, Popielska Rafa, czy leżąca praktycznie na środku jeziora Miałka Górka.
Cały obszar Śniardw znajduje się w Mazurskim Parku Krajobrazowym. W większości brzegi zbiornika wodnego są niskie i porośnięte sitowiem oraz tatarakiem, co sprawia, iż są trudno dostępne, ale zarazem zapewniają doskonałe domostwo dla wielu gatunków ptactwa wodnego.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.